Löts kyrka

Text uppdaterad: 2014-03-27

Löts kyrka är en kyrkobyggnad på Öland. Den är församlingskyrka i Föra-Alböke-Löts församling iVäxjö stift .

Den nuvarande kyrkans föregångare uppfördes troligen under första hälften eller mitten av 1100-talet. Den var byggd i kalksten och bestod av ett långhus,kor och absid.Långhuset avskildes från koret med en smal triumfbåge. [1]Under 1170-talet var Östersjöområdet plågat av pirater och politisk instabilitet. Ett flertal öländska kyrkor befästes till skydd för befolkningen. I Löt försåg man kyrkan med en skyttevåning . Långhuset välvdes omkring en kraftig mittpelare. Några årtionden senare uppfördes det mäktiga försvarstornet som fortfarande finns kvar. Det bestod av fyra våningar och kröntes av en pyramidformad huv. Ett vapenhus byggdes vid sydportalen. [1] Under 1300-talet tillbyggdes på norra sidan en sakristia [1].En ombyggnad av kyrkan ägde rum 1770 som förändrade interiören .Ett nytt långhusvalv slogs. Mittpelaren togs bort .Långhuset och koret fick genom triumfbågens vidgande en mjukare övergång. Ny altaruppsats och predikstolanskaffades. [1] 1796 påbörjades ombyggnaden av tornet som försågs med en fyrsidig lanternin för kyrkans klockor som tidigare haft sin plats i en klockstapel. 1836 framlades ett förslag om en helt ny kyrkobyggnad. Ett ritningsförslag av N I Löfgren bearbetades ett par gånger av Theodor Edberg vidÖverintendentsämbetet innan nybyggnaden kom till stånd 1842. [1]Den nya kyrkobyggnaden som uppfördes i nyklassicistisk stil under ledning av byggmästare Peter Isberg. Invigningen ägde rum 1843 och förättades av biskop Anders Carlsson af Kullberg. Kyrkan består av ett rektangulärt kyrkorum avsalkyrkotyp med rakslutande korvägg och bakomliggande sakristia i öster samt det bevarade medeltida tornet i väster. Ingångar är belägna i tornet i väster samt mitt på sydfasaden. Byggnaden är uppförd i kalksten som slammas och vitkalkats. Byggnadskropparna har skilda tegeltäckta sadeltak. Valmatöver sakristian. Lanterninen är täckt med kopparplåt. I lanterninen hänger 2 klockor – Storklockan gjuten 1786 och Lillklockan omgjuten 1761 av en äldre klocka från 1720. Interiören är belyst av rundbågiga fönster. Det täcks av ett trätunnvalv. [2] Gångarna, vilka leder från stigluckorna fram till kyrkan är belagda med äldre gravstenar.

Källa: Wikipedia

Dela med vänner:
Annons

Relaterade händelser

28
mar

Salamanderspaning i Mittlandet

Naturguidning i Mittlandsskogen. 85kr/p. Föranmälan 0737088632.

p Mittlandsgården, Törnbotten/Algtursrum
c 10:00 - 11:30
u Mittlandsgården
28
mar

Nattspaning efter vattensalamander

Guidad naturupplevelse i mörkret. Våfflor. 150kr/p. Föranmälan 0737088632

p Mittlandsgården, Törnbotten/Algutsrum
c 19:00 - 21:00
u Mittlandsgården
28
mar

Vernissage Mats Landström

Se Mats fantastiska glastavlor på naturum Trollskogen. Välkommen på vernissage idag!

p naturum Trollskogen, Grankullavik
c 11:00 - 14:00
u naturum Trollskogen
28
mar

Galleriet i Garaget

Pågår perioden: 28 mar - 01 apr

Skattjakt i Evas ateljé. Halva priset på 'favoriter i repris'.

p Nybovägen 15, Grönhögen
c 12:00 - 16:00
u Eva Dillner

Sandviks Keramik & Konst

Pågår perioden: 28 mar - 06 okt

p Legenäsgatan 11, Legenäs
c 09:00 - 19:00
u Sandviks keramik
28
mar

Trivseldans SPF/PRO.

Socialdans från foxtrot till gammeldans. Kom och prova på!

p Folkets Hus Mörbylånga, Trollhättevägen 2
c 18:00 - 20:00
u SPF Syd-Öland